O mnie

Cześć, nazywam się Karolina!

Jestem biologiem molekularnym i diagnostą laboratoryjnym z ponad 10-letnim stażem w pracy laboratoryjnej. Ukończyłam Studium Medycyny Molekularnej oraz jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka. Jestem także członkiem Rady Programowej Fundacji Endopolki, której misją jest poprawa jakości życia kobiet z endometriozą i zwiększenie świadomości o chorobie w społeczeństwie.

Tytuł doktora nauk medycznych w zakresie biologii medycznej obroniłam na I Wydziale Lekarskim WUM. W pracy naukowej zawsze interesowały mnie mechanizmy molekularne powstawania różnych chorób, ponieważ moim zdaniem jest to klucz do ich zapobiegania, a także punkt wyjścia do opracowywania skutecznych terapii. Z tego powodu w swojej pracy doktorskiej zajmowała się zagadnieniem podłoża genetycznego białaczek u dorosłych i możliwością zastosowania u nich terapii celowanych.

Od kiedy pamiętam borykałam się z wieloma przewlekłymi chorobami i objawami, stąd też od wielu lat chcą zgłębić przyczynę swoich dolegliwości kompletnie wsiąknęłam w dietetykę, immunologię i medycynę stylu życia. Szczególnie w tematy obejmujące wpływ szeroko pojętego współczesnego stylu życia na procesy molekularne w organizmie.

Od tej pasji i chęci zrozumienia swoich problemów zdrowotnych tak naprawdę zaczęła się moja przygoda z edukowaniem i popularyzowaniem wiedzy naukowej i medycznej.

Czy wiedziałeś/aś, że w ciągu ostatniego stulecia w krajach rozwiniętych oczekiwana długość życia podwoiła się? Niestety żyjemy coraz dłużej, jednak nie koniecznie w dobrym zdrowiu. Trapią nas choroby przewlekłe, co przekłada się na jakość naszego życia. Szacuje się, że długowieczność zależy w około 25% od naszych genów. Pozostałe 75% to czynniki środowiskowe takie jak styl życia na które mamy wpływ naszymi codziennymi wyborami. Z tego powodu bardzo ważne jest wiedzieć w jaki sposób styl życia może pomóc w walce z chorobami przewlekłymi i sprzyjać zdrowemu starzeniu się.

Moją misją jest aby na podstawie aktualnych doniesień naukowych i medycznych pokazać Ci jak umiejętnie się zestarzeć i pozostać w dobrym zdrowiu jak najdłużej.